Pomoc dla Kamerunu

Dzięki jednemu z naszych braci pochodzącemu z Kamerunu poznajemy trudną sytuację tego kraju. Kamerun zamieszkały jest przez ludność frankofońską (francuskojęzyczną), poza niewielkimi regionami anglofońskimi (ludzie mówiący po angielsku). Około roku 2017, kiedy mieszkańcom regionów anglofońskich nie udało się w sposób pokojowy upomnieć o równe prawa (dostęp do szkolnictwa, sądownictwa itp) grupy separatystów chwyciły za broń aby uniezależnić się od kameruńskiego rządu i wybuchła wojna domowa.

Ofiarami wojny, prowadzonej między oddziałami rządowymi a bojówkami separatystów, jest ludność cywilna. Jest wiele ofiar śmiertelnych, ale znacznie więcej ludzi na terenach anglofońskich cierpi ponieważ spalono ich domy, zniszczono zasiewy, nie maja dostępu do opieki medycznej i lekarstw, nie funkcjonują szkoły. Objęty walkami region jest niewielki jak na wielkość kontynentu afrykańskiego, a Afryka cierpi z powodu wielu konfliktów w wielu miejscach, więc informacja o wojnie w Kamerunie rzadko gości w serwisach informacyjnych w Polsce i Europie.

Dzięki kontaktowi z katolicką parafią Kumbo jesteśmy w stanie przekazywać pomoc finansową bezpośrednio potrzebującym. Jest to pomoc niewielka jak na tamte potrzeby, taka na jaką nas stać. Finansowo wspieramy też Zoe Health Foundation Otaczamy też Kamerun pomocą modlitewną.

Jeżeli chcesz pomóc, albo jesteś zainteresowany sytuacją w Kamerunie, napisz do nas.

Poniżej zdjęcia i filmy od wdzięcznych parafian w Kumbo, oraz niektóre wiadomości, które do nas docierają. z powodu problemów technicznych galeria zdjęć tymczasowo nie jest dostępna

1. The Lassi family of six, 50,000frs cfa
2. Emmanuel and Zita wither two children who are on the table, 50,000frs cfa
3. Berinyuy and her baby Lina who escaped from Mbiame and came to Kumbo as an IDP. Got pregnant out of wedlock and delivered through a cicerian operation and the baby got malnourished in two months, 120000frs cfa.
4. Apolonia an IDP who lost all she had in the burnings and bought her dresses, pads, toiletries, mattress, blanket, and beddings, 75000frs cfa
5. Yaya Maria sitting behind her house that got burnt completely except for the wall. 75000frs for all she needed as an IDP widow.
6. Yayaa Veronica, who lost very little property of hers and owns only a tobacco banana leaf pipe left for her to enjoy., 75000frs cfa.
6. Emmanuel Suliy and wife and baby who got their baby through a cicerian operation and we’re not allowed to leave the hospital without paying the last franc, 50000frs cfa.
7. Others 35000frs cfa. little gifts given to the needy here and there..
The above and my self their pastor remain ever greatfull to you all for your generosity to people oversea whom you may never see before you die. Only God alone will reward you all. God bless and keep you all.


Rev. Fr. Roland N Berngeh
Vicar General Diocese of Kumbo
Cameroon
West Africa.

(List dotyczy osób na ostatnich kilku zdjęciach)

  1. Sześcioosobowa Rodzina Lassi, 50.000frs cfa.
  2. Emmanuel i Zita z dwójką dzieci, które są na stole, 50 000frs cfa.
  3. Berinyuy i jej dziecko Lina, którzy uciekli z Mbiame i przybyło do Kumbo jako IDP (uchodźcy wewnętrzni). Zaszła w ciążę poza związkiem małżeńskim i urodziła przez cesarskie cięcie, a dziecko było niedożywione przez dwa miesiące, 120000frs cfa.
  4. Apolonia – uchodźca, która straciła wszystko, co miała w pożarze – kupiła sukienki, poduszki, przybory toaletowe, materace, koce i pościel, 75000frs cfa.
  5. Yaya Maria siedzi za swoim domem, który został całkowicie spalony z wyjątkiem ściany. 75000frs dla wszystkich potrzebowała jako wdowa po uchodźcy.
  6. Yayaa Veronica, który straciła swój bardzo mały majątek i została jej tylko fajka z liścia banana., 75000frs cfa.
  7. Emmanuel Suliy i żona i dziecko, dziecko urodzone przez cesarskie cięcie i nie wolno im opuścić szpitala bez płacenia ostatniego franka, 50000frs cfa.
  8. Inni 35000frs cfa. Małe prezenty dawane potrzebującym tu i ówdzie…

Ludzie wymienieni powyżej i ja ich pasterz pozostajemy zawsze wdzięczni wam za waszą hojność dla ludzi zza oceanu, których może nigdy w życiu nie zobaczycie. Tylko sam Bóg wynagrodzi was wszystkich. Niech Bóg błogosławi i zachowa was wszystkich.

-Ojciec Roland N Berngeh.
Wikariusz generalny diecezji Kumbo
Kamerun
Afryka Zachodnia.

Zoe Health Foundation to fundacja prowadzone przez młode pielęgniarki w rejonach gdzie chronią się uchodźcy. Fundacja kupiła leki na malarię, środki pierwszej pomocy oraz środki higieniczne dla dziewcząt

Facebook

Czytania na dziś